Milyen mértékben elfogadható a fogínyvérzés?
A fogínyvérzést kiválthatja sok minden, a túl erős fogmosástól kezdve az ínygyulladáson át bizonyos alapbetegségekig (pl. cukorbetegség). Akkor tekinthető kórosnak a fogínyvérzés ha gyakran jelentkezik, illetve érzékenységgel, fájdalommal párosul. Az ilyen esetek általában a fogínygyulladásnak tudhatóak be. Ha a fogíny rózsaszínes színről pirosra vált, esetleg elemelkedik a fog felszínétől, akkor gyanús, hogy fogorvoshoz kell fordulnunk.
Mik lehetnek a fogínyvérzés okai?
Fogínygyulladás
Az ínygyulladást felhalmozódott, nem megfelelően eltávolított lepedék okozza. A lepedéken vagy fogkövön megtelepedő baktériumok olyan toxinokat termelnek, amelyek irritálhatják a fogínyt. Ez a betegség a nem megfelelő technikájú vagy mennyiségű fogmosásnak tudható be. Mindenképp ügyelni kell a nehezen elérhető területek tisztítására is. Ha a fogkő nem kerül eltávolításra, akkor a helyzet sajnos tovább romolhat: a hatására egyre gyakrabban térhet vissza fogínygyulladás, és tovább eszkalálódhat a fogágybetegség irányába, amely sajnos már a fogak elvesztéséhez is vezethet.
Fogágybetegség
A fogánybetegség tehát a kezeletlen ínygyulladás eredménye legtöbbször. A gyulladás a fogínyről átterjed a csontállományra, sokszor visszafordíthatatlan károkat okozva. Ha a csontállományt elkezdi pusztítani a betegség, azok meglazulhatnak és fogvesztés lehet a vége ha nem fordul a páciens időben fogorvoshoz. A fogágybetegség kockázatai nem érnek véget a szájüregben: a vérzés miatt a baktériumok a véráramba kerülhetnek és a szervezetben máshol is okozhatnak gyulladást. Fokozott kockázatnak vannak kitéve a várandós nők, ugyanis a fogágybetegség terhességi szövödményekhez is vezethet, pl. növeli a terhességi toxémia kockázatát.
Helytelen fogmosás
Túl erős sörtéjű fogkefe, túl gyakori vagy erős dörzsölés előidézhet fogínyvérzést. Újra és újra felsérthetik a fogíny érzékeny felületét és ez vezet a vérzéshez, ez inkább alkalmi, mint rendszeres tünet okozója. a fogköztisztítókkal és a fogselyemmel is érdemes óvatosan eljárni ha érzékeny a fogínyünk.
Hormonális változások
Gyakori eset, hogy a fogínyvérzést hormonális változás okozza, ebben főleg nők érintettek. Serdülőkor, terhesség és menopauza mind-mind hátrányosan befolyásolhatják a fogazat állapotát. Ilyenkor az erek kitágulnak, és erősebb immunreakciót adnak a szájüreg baktériumaira, így könnyeben fordulhat elő vérzés, gyulladás, vagy más fogászati probléma.
Hogyan előzhetjük meg a fogínyvérzést?
Szerencsére sok mindent tehetünk, hogy a minimálisra csökkentsük a fogínyvérzés lehetőségét. Életmódváltással, káros szokások elhagyásával sokat tehetünk a fogazatunk egészségéért. A dohányzás, a túlzott kávéfogyasztás, az alkoholfogyasztás, a cukros üdítők és energiaitalok rendszeres fogyasztása mind kockázati tényezők a fogínyvérzés kialakulásában, egyszersmind a fogak károsodásában.
Megfelelő fogkefével és megfelelő fogmosási technikával tisztán tartva a fogakat elkerülhetjük a fogkőképződést és a fogkővel együtt járó, gyulladást okozó baktériumokat. Ebből következik, hogy a rendszeres fogászati kontroll, szükség esetén fogkő-eltávolítás is nagy szerepet játszhat a megelőzésben. Építsük be fogápolási rutinunkba a fogselyem és a fogköztisztító használatát, hogy a nehezen elérhető zugokat is tisztán tarthassuk.
Fogínyvérzés Budapest
Ha Budapesten keres fogínyvérzés panasszal magas színvonalú szolgáltatást nyújtó fogorvosi rendelőt, ne habozzon, keresse fel az Árkád Dentalt a honlapon található elérhetőségeken.
Visszahívást kérek
Árkád Dental fogászati szakrendelő
Szolgáltatásaink
Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!
MegnézemFogorvosaink
Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.
Megnézem