Harapásemelő használata a fogászati rendelőkben
A harapásemelő használata egy rendkívül hasznos eszköz arra, hogy megóvjuk fogainkat a kopástól, károsodástól, segítséget nyújtson a fogszabályozás során. Ebben a bejegyzésben szeretnénk bemutatni a harapásemelő funkcióját, fajtáit, és összességében mindent, amit hasznos tudni erről a hatásos eljárásról.
Mi a harapásemelő és milyen esetekben szükséges alkalmazni?
A harapásemelés funkciója, hogy a harapásemelő készülék felhelyezésével a fogorvos átmenetileg megszünteti az alsó és felső fogsor érintkezését. Általában kiegészítő kezelésként alkalmazzák fogszabályozás vagy állkapocs ízületi problémák esetében. Több fajtája is létezik: kivehető harapásemelő sín, fogfelszínre ragasztható fém harapásemelő, de a leggyakoribb, hogy a fogorvos tömőanyagból építi fel a fogak felszínére vagy a belső felületére, attól függően, hogy hol okoz problémát a fogak érintkezése.
Leggyakoribb esetei a harapásemelő alkalmazásának:
Fogcsikorgatás vagy bruxizmus
A fogcsikorgatás ártalmatlan problémának tűnik, de valójában okozhat komoly, fájdalmas tüneteket is. Ebben az esetben ugyanis kopás, állkapocs-ízületi problémák, de akár a fog törése, sérülése is előfordulhat, és ha a fog belseje védtelenné válik, az nagyon sok fogászati probléma gyökere lehet, pl foggyulladás, amely akár a fogak elvesztéséhez is vezethet. A fogcsikorgatásnak nem csak a következményei, hanem a tünetei is kellemetlenek: okozhat állkapocs fájdalmat, fejfájást is. Ebben az esetben a harapásemelő sín, vagy éjszakai harapásemelő készülék alkalmazása jellemző.
Mélyharapás
Mélyharapás harapásemelő segítségével kezelhető hatékonyan, ebben az esetben használják a leggyakrabban a fogászati rendelők. Azt az állapotot nevezzük mélyharapásnak, amikor a felső metszőfogak túlzottan fedik az alsó metszőfogakat zárt állkapocs esetén. Ez például fogszabályozás esetén is problémát okoz, hiszen gyakorlatilag az alsó metszőfogakra helyezett készüléket páciens le is “haraphatja”. A mélyharapás mellett az úgynevezett keresztharapás, túlharapás, nyitott harapás kezelésére is alkalmas a harapásemelő, ilyenkor azért szükséges a harapás emelése, hogy a fog megfelelő fogívbe állhasson, így korrekciózva azt hogy a fog túl kicsi vagy túl nagy fogíven helyezkedik el, esetleg kevéssé, vagy egyáltalán nem fedik egymást.
Fogszabályozás
Harapásemelő fogszabályozás miatt is szükséges lehet, sőt, az esetek többségében szükség van harapásemelőre, mint kiegészítő kezelésre. Általában átmenetileg alkalmazzák, kiküszöbölve a nem kívánt érintkezéseket az alsó és felső fogsor fogai között.
Harapásemelés fajtái
A harapásemelő elnevezés sokféle megoldást foglalhat magában, amelyeknek a célja közös: megszüntetni a mélyharapásból adódó problémákat.
Van olyan eset, amikor elegendő a fogszabályozó készülékben egy plusz görbület, azonban ha a fogszabályozóra tényleg ráharap a fogsor, akkor az őrlőfogak felszínére felépített tömőanyag ideiglenesen meg tudja akadályozni a fogak nem megfelelő érintkezését/fedését.
A tömőanyagot nem csak az őrlőfogakra, hanem a metszőfogak belső felszínére is kerülhetnek harapásemelő gyanánt. Utóbbi megoldás okozhat átmeneti beszédzavart, de ez általában egy héten belül meg is szűnik.
A harapásemelő lemezek a szájpadra rögzítve vagy kivehető formában rendkívül hatékonyan akadályozzák az őrlőfogak érintkezését, ám ez egy kicsit nehezebben szokható eszköz.
Az első napokban érezhetjük kellemetlennek, szokatlannak ezeket az eszközöket, de pár napon belül már észre sem fogjuk venni, az eredmény pedig magáért beszél majd!
Harapásemelő Budapest
Ha Budapesten keres mélyharapás problémával magas szintú szolgáltatást nyújtó fogorvosi rendelőt, ne habozzon, keresse fel az Árkád Dentalt a honlapon található elérhetőségeken.
Az esztétikai fogászati beavatkozások árairól az Árkád Dental árlistájáról tájékozódhat.
Visszahívást kérek
Árkád Dental fogászati szakrendelő
Szolgáltatásaink
Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!
MegnézemFogorvosaink
Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.
Megnézem