Gyökérkezelés - fogmegtartó kezelés
Az endodoncia, vagyis a gyökérkezelés a fogbél, illetve a foggyökér körüli szövetek megbetegedéseinek megelőzését, és elváltozásainak kezelését célzó fogászati szakterület.
Endodonciai beavatkozások alatt tehát a fogbélszövetet érintő kezelések értendők.
Mikor javasolható a gyökérkezelés?
Olyan esetekben javasolható:
- Amikor a szuvasodás elérte a pulpakamrát, és a baktériumok már megfertőzték azt, érzékenységet, esetleg fájdalmat okozva a páciensnek.
- Akkor, ha a pulpakamra valamilyen baleset következtében megnyílt, begyulladt, vagy az ér- és idegképletek felszívódtak, vagy amennyiben a fog elhalt, ha a fog enyhe, időszakos fájdalmat okoz, illetve melegre érzékeny.
- Abban az esetben, amikor az elhalt fogbél gyulladást okoz a foggyökér körüli csontban, ami fájdalommal, esetenként arcduzzanattal, lázzal is járhat. Indokolt lehet a gyökérkezelés fogágybetegségek esetén, vagy korona készítésekor.
Mi is az a gyökérkezelés és hogyan zajlik?
A fog, a koronából és egy vagy több, az állcsontban elhelyezkedő gyökérből áll.
A gyökerek feladata, hogy rögzítsék az állcsontban a fogakat.
A fogban található a fogbél, ami idegeket tartalmaz.
Gyökérkezelés esetén a pulpakamrában és gyökércsatornában lévő pulpa eltávolítása történik meg, amit gyökértömés követ, amely a megtisztított csatorna tömőanyaggal való ellátását jelenti.
A folyamat első lépése tehát a gyökércsatornák feltárása, feltérképezése és tágítása, ezután még szükség lehet a kezelés folytatására, majd végső lépése a gyökértömés. Tehát a gyökérkezelés egy hosszab folyamat, az első kezelés után még felléphetnek kellemetlen tünetek.
A fogaink fogcsoportoktól függően 1-4 vagy akár több gyökércsatornával is rendelkezhetnek, ezért a gyökérkezelés különösen nagy odafigyelést igénylő beavatkozás.
Ne halogassa, ha kellemetlenséget vagy fájdalamat érez, akkor tudunk igazán segíteni, ha időben eljön hozzánk!
Aktuális akcióinkat ide kattintva megtekintheti.